1

Vybíráme maso na gril

Grilování je v České republice jednou z nejoblíbenějších letních kratochvílí. Češi grilují často a rádi a čím dál víc se poohlížejí po netradičních kusech masa, neotřelých receptech a dokonce i po ne moc často konzumovaných zvířatech. Základem je samozřejmě pořádný gril – a tohle Češi zjistili prakticky až v předloňském roce, kdy jeden z grilů, ve světě běžných , proslavil ve svém pořadu o grilování Zdeněk Pohlreich. A přitom to byl úplně normální gril na uhlí ….  Tímhle udělala u nás tahle značka grilů na všechny ostatní dlouhý nos, a  slovo gril teď má v Čechách význam „ten Pohlreichův gril“

Je snad kuřecí maso nudné a vágní?

Kuřecí maso je populární především proto, že je lehké, ne moc drahé a také nenáročné na přípravu. Na druhou stranu je to maso nepříliš šťavnaté a na tento fakt by se měl brát zřetel jak při výběru vhodného kusu kuřete, tak při volbě úpravy. Existuje celá řada úprav, která tento podle řady kuchařů nudný kus masa, promění v pochoutku. Obecně ale platí, že na gril se hodí spíše šťavnatější kusy masa, proto při grilování kuřecího masa preferujte spíše stehýnka, která jsou přece jen šťavnatější, než prsíčka.

 

Která část prasátka se nejvíc hodí na gril?

Ke grilování se z vepřového masa, které v České republice drží primát nejkonzumovanějšího, náramně hodí prorostlá krkovička. Velmi oblíbená je také grilovaná kýta, kotletky a samozřejmě žebírka. Českou klasikou je také grilování celého selete či prasete, byť se nad grilováním celých zvířat někteří renomovaní kuchaři ošívají. Pro grilování masa platí také několik základních pravidel. Předně vepřové nikdy nenaklepáváme, paličku na maso můžete nechat odpočinout až do vánoční popravy štědrovečerních kapříků. Pokud budete vepřové maso chtít marinovat, učiňte tak s dostatečným předstihem. Ideálně tak 24 hodin před samotným grilováním. Dalším nepsaným pravidlem je, že vepřové maso by se mělo solit buď těsně před položením na gril, nebo až po grilování. Rozhodně se nedoporučuje maso nasolovat dlouho dopředu, protože sůl by z masa vytáhla hodně vody a při konzumaci by pak bylo suché. Maso určené ke grilování by mělo mít pokojovou teplotu. Proto jej po vytažení z ledničky nechte alespoň několik desítek minut odpočinout, aby nebylo pro úpravu na grilu příliš studené.

 

Hovězí maso na grilu

Pokud máte chuť na grilované hovězí steaky, dívejte se spíše do výloh soukromých řezníků, než do chladicích boxů nebo dokonce mrazících boxů v samoobsluhách. U řezníka soukromníka máte větší šanci, že narazíte na kvalitní maso, navíc si můžete nechat poradit s výběrem konkrétní části. Co se týče původu masa, mezi nejlahodnější krávy patří ty původem z Brazílie, Argentiny a také Japonska, které proslulo masem Kobe z krav jménem Wagyu. Díky zvyšující se poptávce po kvalitním masu se i čeští řezníci zásobují brazilskými roštěnkami, argentinskou svíčkovou a dalšími delikatesami. Neznamená to ale, že by maso z českých býčků a krav bylo špatné. I na masu z českého skotu si lze pochutnat tak, že se budete za ušima olizovat. Kvalitní steaky z hovězího masa, ale nemusí být nutně z těch nejdražších částí krávy. I když třeba taková hovězí svíčková na tatarský biftek je klasický recept . Skvěle si pochutnáte také na steacích z pupku nebo kýty. Na grilu však nemusíme připravovat jen steaky z roštěné nebo svíčkové. Z mletého hovězího masa se dá na grilu připravit také fantastický hamburger, masové kuličky, karbanátky, mletý kebab apod. Záleží jen na vaší fantazii a chuťových preferencích.

 

Volání divočiny

Přestože myslivost má v českých zemích hluboko zakořeněnou tradici (zejména střelba do kolegů je velmi populární) a spotřeba kančího, srnčího nebo třeba daňčího masa postupně roste, při součtu všeho spotřebovaného masa činí zvěřina zanedbatelnou položku. Přitom maso z volně žijících zvířat je vyhlášenou delikatesou a náramně se hodí i pro přípravu na grilu. Jelení steaky, daňčí hřbet, prsíčka z divoké kachny jsou při zvolení správné úpravy nezapomenutelné delikatesy, kterými při grilování ohromíte své hosty takovým způsobem, že budete mít problémy je ze své zahrady vystrnadit.

 

Ryby na gril? Rozhodně ano!

Když už se rozhodne grilovat ryby, ať už v celku nebo filety (obojí je možné), poohlížejte se spíše po čerstvých rybách, který mají mnohonásobně výraznější chuť než ryby zamražené. Na gril se hodí jak vybrané druhy mořských ryb, tak i ryby sladkovodní. Ideálními dochucovacími pro ryby jsou mořská sůl, pepř, trocha olivového oleje, kmín a samozřejmě čerstvé bylinky. Ryba by neměla přijít do styku s prudkým plamenem, proto je grilujte opatrně. Ryba na grilu se dá připravovat také tak, že jí zabalíte do alobalu.

Grilujte klokany, ať neskončí v psí konzervě

Není to tak dávno, co byl klokan považován za nežádoucího, každý nad ním ohrnoval nos a do světa vybrané gastronomie jej nikdo nechtěl připustit. Skákajícím vačnatcům tak nezbylo nic jiného, než se spokojit s tím, že je namelou do konzerv a stanou se krmivem pro psy. Dnes je situace ovšem trochu jiná klokaní maso se stalo sice neobvyklou, ale oblíbenou pochoutkou. Klokaní maso je spíše tužší (v tomto směru připomíná hovězí maso), obsahuje malé množství tuků a velmi málo cholesterolu.  Přestože se jedná o australskou škodnou, v České republice je klokaní maso poměrně drahé a ne zrovna snadno dostupné. Z klokaního masa si na grilu můžete připravit například lahodné steaky či špízy, můžete jej nakládat i marinovat.

 

Netřeba před pštrosím masem strkat hlavu do písku

Pokud patříte mezi experimentátory a nebojíte se netradičních jídel, zkuste si na grilu připravit pštrosí maso. Určitě budete z jeho chuti nadšení. Svou chutí a vůní částečně připomíná maso telecí s jemným nádechem zvěřiny. Na rozdíl od telecího je však pštrosí maso výrazně tmavší. Pštrosí maso se může jako každé jiné marinovat, ale nejlepších výsledků dosáhnete tedy, když jej ochutíte nahrubo drcenou mořskou solí, čerstvým pepřem a vonnými bylinkami. Při grilování pštrosího masa se doporučuje jej dobrou hodinku před úpravou vyndat z ledničky, aby se maso ohřálo na pokojovou teplotu, čímž se zvýrazní chuť masa. Pštrosí maso se griluje nejčastěji v podobě 2-3 centimetrů vysokých steaků. Nejlépe pak chutná, když jej propečete na stupeň medium. Stejně jako u hovězího masa, ale vlastně jakéhokoli jiného, se vyvarujte úplnému propečení masa, které by mělo za následek ztrátu veškeré šťávy a bylo by nesnesitelně suché.